Salony
Newsletter
Status zamówienia
Obsługa Klienta
+48 77 406 31 80

JAK ROBIĆ ZDJĘCIA

Jak zrobić świetne zdjęcia w górach?

5 zasad fotografii górskiej!

Góry cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób w każdym wieku, a wędrówki po szlakach oraz piękne krajobrazy zachęcają do odwiedzin o każdej porze roku. Miłośnicy wycieczek mają wiele interesujących tras do wyboru, mniej lub bardziej uczęszczanych, dzięki czemu każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Nic dziwnego, że fotografie górskich szczytów, polan i panoram to zawsze doskonały temat. Jeżeli marzysz o galerii zapełnionej niezwykłymi zdjęciami z gór, zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów, które zapewnią sukces bez względu na Twoje doświadczenie z aparatem. Jeśli interesuje Cię fotografia górska, szukasz pomysłów na zdjęcia w górach, to z pewnością w tym artykule znajdziesz kilka inspiracji i przydatnych wskazówek!

Podstawowe błędy w fotografii górskiej

Aby móc stworzyć piękne zdjęcie w górach, warto zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy, które potrafią skutecznie zniszczyć czar każdego kadru.

Pierwszym i podstawowym problemem jest nieciekawy plan. Zadbaj o to, aby całość obrazu tworzyła spójną kompozycję i opowiadała określoną historię. Wykorzystaj proste sztuczki, które nadadzą zdjęciom odpowiednią narrację. W ten sposób będą one skutecznie przyciągały uwagę odbiorców, pokazując znane miejsca w zupełnie nowy sposób. Pamiętaj, aby kreować ciekawe sytuacje i zaplanować ujęcia, opierając się na podstawowych zasadach kompozycji. Przemyślane zdjęcia z gór od razu będą rzucały się w oczy, a Ty zachowasz ich czar na lata.

1. Zaplanuj swoje kadry — podstawy kompozycji

Zdjęcia krajobrazu górskiego
Aparat fotograficzny warto mieć zawsze pod ręką – dzięki temu uchwycisz najpiękniejsze kadry na szlaku.

Spacerując po szlaku pierwszy raz warto postawić na spontaniczne uchwycenie najpiękniejszych kadrów. Zjawiska przyrodnicze, przepiękna fauna i flora, inni podróżnicy na szlaku, oryginalne widoki ze szczytów – to tylko kilka pomysłów, które możesz uwiecznić na swoich fotografiach.

Inspiracje oraz pomysły na zdjęcia w górach mogą być bardzo różne. Opieraj swój kadr o siatkę dzielącą obraz na sześć części oraz wyznaczającą cztery najważniejsze punkty obrazu. Jest to siatka pomocnicza lub tak zwana siatka trójpodziału, która wskazuje mocne punkty obrazu i kompozycję centralną. Możesz ją znaleźć w ustawieniach niemal każdego aparatu cyfrowego. Pamiętaj, że w przypadku kompozycji na zdjęciach z górskimi widokami, stosunek powinien wynosić ⅓. Co to znaczy? Jeżeli chcesz uchwycić piękny pejzaż szczytów górskich na bezchmurnym niebie, ustaw aparat tak, aby niebo zajmowało tylko jedną trzecią planu. Dzięki temu kompozycja stanie się ciekawsza, a Ty umieścisz na niej wszystko, na czym Ci zależy.

Pamiętaj, aby mieć zawsze aparat fotograficzny w pogotowiu, dzięki temu uchwycisz najpiękniejsze kadry na szlaku.

2. Właściwy sprzęt to podstawa

Fotograf wykonuje zdjęcie w górach
Aby wykonać jedne z najpiękniejszych zdjęć w górach, warto wziąć ze sobą nie tylko kompaktowy aparat fotograficzny, ale filtry polaryzacyjne oraz lekki i poręczny statyw.

Aby móc tworzyć niezwykłe zdjęcia gór, warto uzbroić się w sprzęt, który pozwoli Ci osiągnąć najlepsze efekty. Poza niezawodnym aparatem zabierz ze sobą także różne typy obiektywów, w tym szerokokątne, doskonałe do zdjęć krajobrazowych, oraz teleobiektywy, które pozwolą Ci uchwycić mocno oddalone obiekty. Postaw na obiektywy ze zmienną ogniskową — dzięki temu będziesz mógł eksperymentować z głębią ostrości i bawić się kadrem, szukając najlepszych rozwiązań.

Niezbędnym wyposażeniem podczas wypraw dla fotografa jest także statyw oraz zestaw filtrów UV lub filtrów polaryzacyjnych (te najlepiej sprawdzą się w górskich ujęciach). Filtry C-PL to filtry o najszerszym spektrum zastosowań mające ogromny wpływ na jakość zdjęcia. To one odpowiadają za efektowne, głębokie nasycenie kolorów, eliminują niekorzystne odbłyski światła oraz dbają o właściwe nasycenie kolorów pomiędzy górną a dolną częścią kadru. Dzięki tym akcesoriom bez trudu ustawisz najlepszy kadr oraz nadasz właściwy wygląd obrazu.

3. Pogoda i pora dnia — wykorzystaj je!

Chmury nad górami
Chmury unoszące się nad szczytami gór – chwila, którą warto uwiecznić na zdjęciu.

Nie musisz trzymać się pięknej pogody, aby uzyskać niezwykłe efekty na swoich obrazach! Nisko osadzone chmury to także element warty sfotografowania, tworzący niesamowity klimat. Wykorzystaj również mgłę, deszcz oraz poranną rosę — to elementy, które dodadzą zdjęciom magicznej aury. Zwróć także uwagę na wykorzystanie tzw. złotej godziny, czyli momentu po wschodzie lub przed zachodem słońca, który zapewnia niezwykłe oświetlenie. W ten sposób nawet wyjątkowo prosty krajobraz zyska zupełnie nową głębię.

4. Detal kluczem do sukcesu

Łódź, woda i góry
Niesamowite zdjęcie krajobrazu górskiego wykonane podczas popołudniowej wyprawy po jeziorze.

Podczas planowania kompozycji nie bój się wykorzystywania mocnych elementów na zdjęciach. Sylwetka człowieka na pierwszym planie lub w oddaleniu nada fotografii ciekawego klimatu, przyciągając wzrok odbiorców. Sfotografuj zwierzęta na górskich polanach. Baw się mocnymi liniami z płotów czy drzew oraz ciekawymi akcentami, jak snopy siana czy górskie chaty. Wybieraj przedmioty lub sylwetki, które znajdą się na pierwszym planie, aby nadać zdjęciom głębi.

5. Pamiętaj o przygotowaniu się do wyprawy

Zdjęcie ze szczytu gór
Takie zdjęcie: ty i górskie szczyty, jesteś w stanie samemu zrobić. Wystarczy położyć aparat i ustawić samowyzwalacz!

Każda wyprawa w góry wiąże się z odpowiednim przygotowaniem, którego nie może zabraknąć. Pamiętaj o wygodnych butach trekkingowych, zapewniających najlepszą przyczepność, chroniącą przed upadkami czy zwichnięciami.

Wybierając się na spacer po górach, weź pod uwagę ich specyficzny klimat oraz szybko zmieniające się warunki pogodowe. Warto postawić na kilka warstw odzieży, w tym kurtkę przeciwdeszczową oraz krem z filtrem UV. Zawsze sprawdzaj pogodę, aby móc jak najlepiej się do niej dostosować. Nie zapomnij o takich drobiazgach jak:

  • apteczka;
  • zapas wody;
  • mapa.

Bez dobrego przygotowania własnego, trudno Ci będzie zrobić dobre zdjęcia, które często wymagają cierpliwości i pozytywnego nastawienia.

Nie musisz mieć za sobą wielu lat doświadczenia, aby stworzyć cudowne zdjęcia krajobrazu górskiego. Postaw na kilka podstawowych zasad w kompozycji, dobre przygotowanie oraz sprawdzony sprzęt. To powinno wystarczyć, żeby Twoja fotografia górska prezentowała się bardzo dobrze. I pamiętaj - eksperymentuj!

Zdjęcia z gór zachowaj w CEWE FOTOKSIĄŻCE!

Zdjęcia z gór to wyjątkowa pamiątka, która zostaje z nami na długo. Dzięki nim możemy w dowolnej chwili wracać do wspomnień z wakacji spędzonych wokół szczytów. To także zapis podróży, która wiąże się z różnymi emocjami i przygodami. Właśnie dlatego warto wydrukować swoje zdjęcia z gór nie tylko w formie klasycznych odbitek, ale także w formie fotoksiążki. Co to jest? Fotoksiążka to niezwykły album, który możesz stworzyć całkowicie samodzielnie. Wybierz najlepsze fotografie górskie, które udało Ci się zrobić lub takie, do których masz szczególny sentyment. Następnie zaprojektuj swoją fotoksiążkę przy pomocy naszego kreatora online lub programu projektowego CEWE.

Cały proces jest bardzo prosty. Wystarczy, że wybierzesz jeden z przygotowanych przez nas układów, dodasz zdjęcia, a następnie ozdobisz je napisami lub clipartami. Twoja fotoksiążka może mieć miękką lub twardą oprawę, na której zostanie wydrukowane wybrane zdjęcie z gór! Na okładce możesz także dodać tytuł np. Wakacje w górach 2022.

Gotowe! Już dziś zaprojektuj własną książkę ze zdjęciami!


Data publikacji: 19.06.2022 r.

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera
  • zyskaj kupon o wartości -10% na fotoprodukty CEWE
  • bądź na bieżąco z ofertą, trendami oraz inspiracjami fotograficznymi
  • odbierz darmową e-prenumeratę magazynu CEWE Fotoinspiracje
Klikając „ZAPISUJĘ SIĘ” dołączasz do społeczności CEWE. Cieszymy się, że jesteś z nami! Ty decydujesz, jak długo będzie trwała nasza wspólna przygoda.

Dziękujemy

Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym bezpłatną rejestrację.

Sprawdź swoją skrzynkę e-mail i kliknij link.

Przykro nam...

Niestety nie mogliśmy Cię zarejestrować.

Spróbuj ponownie teraz lub w późniejszym terminie.